STOP ACCIDENTELOR RUTIERE! VIATA ARE PRIORITATE!

Distribuiţi
    Fr3sTyLeR
    Administrator
    Administrator

Sex : Sex : : masculin
    Data de inscriere : 17/07/2010
    Varsta : 25
    Localizare : Dambovita

STOP ACCIDENTELOR RUTIERE! VIATA ARE PRIORITATE!

Mesaj  Fr3sTyLeR la data de Mier Iul 28, 2010 2:08 am

20 ianuarie 2006 - In ziua de 19 ianuarie 2006 afost lansata, in Piata Constitutiei din Bucuresti, in prezenta unui public numeros, Campania Nationala "STOP ACCIDENTELOR! VIATA ARE PRIORITATE!". Acest moment inaugural al Campaniei a fost onorat de prezenta Presedintelui Romaniei, Traian Basescu, care a adresat un mesaj imperativ, pentru toti participantii la traficul rutier, in vederea prevenirii accidentelor rutiere in Romania, la standardele Uniunii Europene.

Pe scena special amenajata pentru persoanele oficiale invitate la lansarea Campaniei, au fost prezenti, de asemenea, membri ai Guvernului Romaniei si conducatori ai organizatiilor neguvernamentale cu atributii in domeniul reducerii accidentelor rutiere. Automobil Clubul Roman a fost reprezentat in prezidiul adunarii de Presedintele asociatiei, Constantin Niculescu.

Cateva date sunt relevante pentru lansarea Campaniei. In anul 2005, numarul accidentelor rutiere a crescut, in Romania, cu 5,3% fata de 2004, iar numarul celor raniti grav a crescut de la 5.343 in 2004, la 5.637 in 2005. Numarul persoanelor decedate s-a ridicat, in tara noastra, in 2005 la 2.491, in crestere fata de 2004. Potrivit Directivei Uniunii Europene, pana in anul 2010, in tarile membre, numarul persoanelor decedate in accidente rutiere trebuie redus cu 50%, ceea ce reclama actiuni deosebit de intense si eficiente pe acest plan, la scara intregii tari.

EdUaRd
    Moderator
    Moderator

Data de inscriere : 21/12/2010

Re: STOP ACCIDENTELOR RUTIERE! VIATA ARE PRIORITATE!

Mesaj  EdUaRd la data de Joi Dec 30, 2010 2:42 am

e adevarat..dar lu' nenea base nu ii pasa.. Exclamation

Acum este: Mar Sept 25, 2018 11:40 am